Topraklama Ölçüm Hizmeti

 

Şark Mühendislik Topraklama Ölçümü

TOPRAKLAMA TESİSİNİZİN KONTROLUNÜ YAPTIRARAK HERHANGİBİR ELEKTRİK ARIZASI SONUCUNDA OLUŞACAK CAN VE MAL KAYIPLARINA KARŞI ÖNLEMLERİNİZİ ALMIŞ OLURSUNUZ

Elektrik tesislerinde can ve mal güvenliği açısından topraklama sistemlerinin yapılması  zorunlu olup 20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yayımlanan  İşyeri, Bina ve Eklentilerinde alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik ve İş Ekipmanlarının etkinliğinin  Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği topraklama sistemlerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  • Elektrik üretim, iletim, dağıtım tesisleri 2 yıl
  • Enerji nakil ve dağıtım hatları 5 yıl
  • Sanayi tesisleri ve iş merkezleri 1 yıl
  • Sabit işletme elemanları 1 yıl
  • Yeri değişebilen işletme elemanları 6 ay
  • Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerleri için kontrol periyotları 1 yılı aşamaz.

 

Topraklama Elektrik Tesislerinde aktif olmayan bölümleri ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin, bir elektrot yardımı ile toprakla birleştirilmesine denilmektedir. Topraklama sistemi meydana gelebilecek bir hata durumunda, oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokmayacak mertebede olmasını sağlamak veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmak için yapılır. Elektrik sistemlerinin devamlılığı ve insan hayatını güvenceye almak için elektrik sistemlerinde, gerilim altındaki kısımlar yalıtılmalıdırlar. Toprağa karşı yalıtımda, çeşitli sebeplerle, her zaman bozulma ve delinme şeklinde hata meydana gelmesi kaçınılmazdır. Topraklama, meydana gelebile- cek bu çeşit bir hata durumunda, insan hayatını ve mal güvenliğini korumak maksadıyla uygulanan işlemlerden biridir.

Toprak Özgül Direnç Ölçümü Koruma/İşletme Topraklama Ölçümü Paratoner/ Parafudur Topraklama Ölçümü
Şark Mühendislik Özgül Direnç Ölçümü Şark Mühendislik Paratoner Ölçümü

 

 

 

Biz Kimiz?

  ER KAR OSGB iş sağlığı ve güvenliği alanında yıllardır farklı firmalarda görev yapan tecrübeli uzman ve hekim kadrosuyla (7 iş yeri hekimi, 11 iş güvenliği uzmanı ve 3 sağlık personeli) 2013 yılında kurulmuştur. Kurucu ortağı olan hekimlerin tecrübe, bilgi ve birikimleri ve deneyimli personel kadrosunun gücüyle iş sağlığı ve güvenliği alanında sürekli bir gelişim sağlamak ve hizmet verdiği firmalarda iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini üstün bir kaliteyle yürütmeyi amaçlamaktadır. ER KAR OSGB Erzurum merkezli olmak üzere tüm çevre illerinde müşterilerine hizmet vermektedir.

ERZURUM ERKAR OSGB TELEFON BİZE ULAŞIN
   Yunus Emre Mah.1.Bayraktar Sok. No:4A     Fax: 0 442 237 44 92     Email: erkarosgb@gmail.com
Palandöken/ERZURUM     Tel: 0 442 237 44 92 Kroki İçin Tıklayın

 

Copyright © 2014 ERKAR Ortak Sağlık Güvenlik Birimi